VÁNOČNÍ NÁKUP BEZ RIZIKA - Oblečení objednané v prosinci 2022 lze vyměnit až do 8.1.2023
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
9-18:00 hod.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
03.03.2022
DMSO
DMSO je zkratka pro DiMetylSulfOxid - čirou tekutinu bez zápachu, která je v dnešní době získávána ze dřeva. Tato tekutina vykazuje při mnoha vědecko-... číst celé
12.11.2019
Jak vybrat správné ručníky
Pro výběr ručníků je klíčové ujasnit si pár základních věcí: Ručníky jsou v provozu neustále. Proto věnujte zvláštní pozornost kvalitě materiálu.  ... číst celé
10.02.2020
Funguje ti trávení?
Nemám problém, pokud to funguje. Cítíte se ráno líní a unavení? Je vaše trávení nepravidelné? Jste nafouknutí nebo máte zácpu? ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 30 dní.

On-line platby

 

|  Doprava

doprava zdarma   

|  Recenze

ověřeno zákazníky

 

|  Facebook


 1. Úvod
 2. BLOG
 3. Doplňky stravy
 4. Astaxanthin - pilulka krásy
15.08.2021
Doplňky stravy

Astaxanthin - pilulka krásy

Astaxanthin jako antioxidant dokáže…

 • působit ve vodě rozpustných i v tucích rozpustných částech buňky
 • působit v tukových, svalových i tekutých tkáních
 • překročit hematoencefalickou bariéru mozku
 • překročit hematoretinální bariéru očí

Astaxanthin má pro tělo mnoho pozitivních účinků…

 1. podporuje zdravé stárnutí
 2. pomáhá kardiovaskulárnímu systému a srdci
 3. udržuje mozek zdravý
 4. udržuje naše oči zdravé
 5. působí jako ochrana kloubů a šlach
 6. podporuje zdravý imunitní systém
 7. podporuje zdraví pokožky

(Výše uvedená výživová a zdravotní tvrzení nejsou schválená v EU a jsou založená na výzkumech a pozorování, o kterých se zmiňujeme v další části textu.)

Legislativa Evropské unie do této doby neschválila pro astaxanthin žádné konkrétní výživové nebo zdravotní tvrzení. Z tohoto důvodu není možné oficiální výživová a zdravotní tvrzení o astaxanthinu uvést, jelikož neexistují žádná oficiálně schválená, a zákon tak jejich uvedení neumožňuje.

Úvod do astaxanthinu

Každá buňka lidského těla čelí až 10 000 oxidačních útoků denně. Vynásobme si toto číslo několika miliardami buněk a představme si, kolik takových útoků musí naše tělo každý den ustát, aby zůstalo zdravé.

Proti těmto útokům oxidantů neboli volných radikálů nasazuje naše tělo své vlastní „kamarády“ tzv. antioxidanty, aby udrželo své tkáně zdravé a v rovnováze. Bohužel s přibývajícím věkem si tělo vytváří stále méně a méně antioxidantů, a tak je potřeba tyto antioxidanty tělu dodávat v potravě.

Z mnoha různých testů vyšel astaxanthin jako nejsilnější antioxidant (např. ORAC - test absorpce volných radikálů). Na druhou stranu není vhodné nahradit ostatní antioxidanty jen astaxanthinem, jelikož hlavní síla antioxidantů je v jejich společném působení v lidském těle, jelikož některé antioxidanty působí jen v určitých částech těla.

• Působení astaxanthinu v lidském těle

Mnohem důležitější, než laboratorně měřit sílu antioxidantů je zjištění, jak se v našem těle chovají. Je dobré zvážit tyto důležité body:

• Zda dokáže překročit hematoretinální barieru očí a zajistit tak antioxidační ochranu očí. Astaxanthin – ANO.

• Zda dokáže překročit hematoencefalickou barieru mozku a zajistit tak antioxidační ochranu mozku. Astaxanthin – ANO.

• Zda dokáže ochránit jak v tucích rozpustné, tak ve vodě rozpustné části buněk, které jsou nejvíce zranitelné vůči poškození. Astaxanthin – ANO.

• Dostat se do svalové, tukové i tekuté tkáně a ochránit ji. Astaxanthin – ANO.

• Stát se prooxidantem namísto antioxidantu a způsobit oxidaci a následné poškození buněk. Astaxanthin – NE. (Příkladem toho, že antioxidant se stává prooxidantem a chová se jako oxidant je například nadměrně užívané železo.)

Účinky astaxanthinu - od hlavy až k patě

1/ Astaxanthin podporuje zdravé stárnutí

Kdysi se myslelo, že nemoci stárnutí byly většinou způsobeny opotřebením tkání v průběhu času. Stárnoucí tělo bylo považováno za stroj, který se jednoduše opotřebovává, protože všechny jeho části se postupně opotřebovávají.

Toto zjednodušující vysvětlení stárnutí je pravdivé jen částečně. Aktualizované vysvětlení stárnutí spočívá v tom, že opotřebení tkání je způsobeno jejich oxidací, která vede k další oxidaci, která způsobuje ještě větší poškození tkání a jejich rychlé stárnutí. Astaxanthin jako antioxidant, podporuje zdravé stárnutí tím, že pomáhá snižovat míru oxidace tkání v našem těle.

Za normálních okolností naše těla absorbují tyto oxidanty produkcí svých vlastních antioxidantů. Ale když se v těle nahromadí více oxidantů než antioxidantů, zvyšuje se opotřebení našich tkání a dochází i k rychlejšímu procesu stárnutí. Bohužel, jak stárneme, naše tělo má tendenci produkovat méně antioxidantů, a proto potřebujeme jíst více potravin bohatých na antioxidanty.

2/ Astaxanthin pomáhá kardiovaskulárnímu systému a srdci

Říká se, že každý orgán v těle je tak zdravý, jak zdravé jsou cévy, které jej vyživují. Celkové zdraví těla začíná se zdravým endotelem, což je vrstva buněk vystýlající vnitřní povrch krevních a lymfatických cév a srdce. Astaxanthin je silný antioxidant. Zde jsou 4 důvody proč astaxanthin může udržet vaše srdce a cévy zdravé:

• Astaxanthin udržuje endotel hladký.

Mít zdravý krevní systém je jako mít dálnici s hladkým nepřilnavým povrchem, aby se krvinky mohly rychle pohybovat z místa na místo a nezpůsobovaly dopravní zácpu.

Výzkum 1:

Ve studii na zvířatech japonští vědci zjistili, že podávání astaxanthinu po dobu 14 dnů vedlo ke zlepšení krevního tlaku. Obecným závěrem bylo, že astaxanthin může pomoci uvolnit krevní cévy, což vede ke snížení krevního tlaku.

• Astaxanthin podporuje zdravé prokrvení

Výzkum 1:

Studie na dospělých s metabolickým syndromem ukázala, že astaxanthin podporuje zdravější prokrvení zlepšením stavu tepen.

Výzkum 2:

Při další studii dobrovolníci, kteří užívali 6 mg astaxanthinu denně pouze po dobu 10 dnů, vykazovali významné zlepšení průtoku krve.

• Astaxanthin udržuje hladinu CRP v normálním rozmezí.

Jeden z nejběžnějších krevních markerů, který vědci používají k detekci bakteriální infekce v těle, se nazývá CRP nebo C-reaktivní protein. CRP se produkuje v játrech a uvolňuje se do krevního oběhu, když tělo bojuje s nadměrnou oxidací spojenou s bolestmi.

Výzkum 1:

Klinická studie provedená v roce 2006 Centrem pro výzkum a studium zdraví v Los Altos v Kalifornii studovala 25 lidí po dobu 8 týdnů. Šestnáct lidí dostalo přírodní havajský astaxanthin a devět dostalo placebo. Skupina, která dostávala astaxanthin, zaznamenala 20% snížení hladin CRP za pouhých 8 týdnů, zatímco skupina s placebem měla nezměněnou hladinu CRP.

• Astaxanthin pomáhá udržovat hladinu lipidů v krvi v normálním rozmezí.

Studie ukazují, že přírodní astaxanthin může podporovat normální hladiny LDL a HDL cholesterolu a hladiny triglyceridů.

Výzkum 1:

Studie z roku 2010 z Japonska ukázala, že dospělí, kteří užívali astaxanthin, měli zlepšený lipidový profil, a to snížením triglyceridů a zvýšením HDL cholesterolu. Hladiny hormonu adiponektinu v krvi byly také vyšší u lidí, kteří užívali astaxanthin. Adiponektin je nově objevený přírodní hormon, který pomáhá podporovat zdravé hladiny krevního cukru a tuku. Optimální výsledky byly zjištěny při 12 mg astaxanthinu denně.

Výzkum 2:

Dřívější studie lidí, kteří užívali astaxanthin, také prokázala, že astaxanthin podporuje zdravou hladinu cholesterolu a triglyceridů uvnitř jejich normálního rozmezí.

V současnosti kardiologové docházejí k závěru, že většina kardiovaskulárních výhod astaxanthinu je způsobena jeho antioxidačními účinky. Stručně řečeno, astaxanthin snižuje oxidační stres v srdci a v cévách a tím podporu kardiovaskulární zdraví.

3/ Astaxanthin udržuje mozek zdravý

Obecně platí, že nejvíce pracující tkáně produkují nejvíce oxidantů, a proto potřebují nejvíce antioxidantů. Díky třem níže uvedeným důvodům potřebuje mozek a jeho tkáně ve velké míře antioxidanty jako je astaxanthin.

• Mozek je nejvíce pracující tkán těla

Mozková tkáň spotřebovává až 25 % energie, kterou přijmeme z potravy a spálí až 20 % kyslíku, který získáme dýcháním. Náš mozek přesto tvoří asi jen 2 % naší tělesné váhy.

• Mozek tvoří ze 60 % tuk

Tuková tkáň je nejzranitelnější vůči oxidaci nebo nadměrným procesům opotřebení a poškození známých jako „oxidační stres“ a to ještě více než vysoce bílkovinná tkáň jako je sval. Dalo by se říci, že mozek čím více stárneme, tím více podléhá oxidačnímu stresu.

• Hematoencefalická bariéra s věkem často oslabuje

Hematoencefalická bariéra odděluje vnitřní prostředí mozku a umožňuje jen omezený transport látek mezi mozkem a krví. Tato bariéra například chrání mozek před chemickými látkami nebo neurotoxiny (druh jedu), aby se dostali do mozku a poškozovali jeho tkán. S věkem se ale tato bariéra opotřebovává a neurotoxiny skrze ní procházejí. Stárnoucí mozek je také méně schopný sám sebe opravit a vytvořit nové mozkové tkáně.

Protože náš mozek je tak důležitým a zranitelným orgánem, byl vytvořen nový termín pro živiny, které chrání nervovou tkáň – neuroprotektanty, mezi něž patří i astaxanthin. Zde je část důvodů proč vědci říkají o astaxanthinu, že je neuroprotektant.

• Podpora kognitivních (poznávacích funkcí) během stárnutí

Výzkum 1:

Deset seniorů, kteří v důsledku svého věku zapomínali, obdrželo 12 mg anstaxanthinu denně po dobu 12 týdnů. Výsledek testu ukázal, že astaxanthin účinně zlepšil jejich kognitivní a psychomotorické funkce.

• Snížení účinků oxidačního stresu na mozek

Výzkum 1:

Po 12 týdnech užívání 6 nebo 12 mg astaxanthinu dobrovolníky, byla zjištěna snížená hladina oxidantů v krvi zvaných lipidové hydroperoxidy.

Výzkum 2:

Při laboratorní studii v oddělení chirurgie a farmakologie na lékařské fakultě Pittsburghské univerzity v roce 2011 vědci zjistili, že astaxanthin nabízí ochranu proti oxidačnímu stresu.

Výzkum 3:

Vědci z Nagojské univerzity v Japonsku v roce 2009 prokázali v laboratorních podmínkách, že mozkové buňky poškozené oxidací vykazovaly menší poškození, když byly předem ošetřeny astaxanthinem, což vedlo k závěru, že astaxanthin je „přirozenou mozkovou potravou“ pro oxidační stres.

• Chrání zdravou mozkovou tkáň

Armádní výzkum zkoumal užívání vysokých dávek antioxidantů, aby zjistil, jak mohou antioxidanty podporovat zdraví mozku při boji. Pokud mozková tkáň při stresu vytváří oxidanty, měl by být protijedem silný antioxidant.

Výzkum 1:

Poškozená nervová tkáň, například ta, která vznikla traumatickým poraněním mozku nebo mozkovou mrtvicí, se může sama opravit vytvořením typu neurologické kmenové buňky zvané neurální progenitorová buňka (NPC). Univerzitní studie z Koreje ukázala, že hojné množení NPC buněk se v nervové tkání zvýšilo, když byla zdravá tkáň podpořena antioxidačními účinky astaxanthinu. Na základě toho si vědci myslí, že když je buňka poškozena, vysílá signál do dalších buněk, že potřebuje opravu. NPC buňky jsou jako první lékaři přivolaní na bitevní pole k léčbě traumatických poranění mozku, než se stanou fatálními.

Výzkum 2:

K podobným závěrům dospěli vědci z Národního ústavu zdraví. Při pokusu v laboratoři prokázali, že mozková tkáň podporovaná antioxidačními účinky astaxanthinu vedla k menšímu ischemickému poškození (např. mrtvici) než zdravá mozková tkáň nepodporovaná astaxanthinem.

4/ Astaxanthin udržuje naše oči zdravé

Oči jsou chráněny vrstvou o síle jedné buňky, které se říká krevně-retinální nebo hematoretinální bariéra (z angl. Blood-retinal barrier (BRB)). Při studiu astaxanthinu a jeho vlivu na oči si vědci kladli otázku, zda má astaxanthin schopnost překračovat BRB, protože mnoho antioxidantů to nedokáže. V roce 1940 v jednom doktorském výzkumu na univerzitě v Lyonu ve Francii se prokázalo, že astaxanthin skutečně prochází BRB do oční tkáně a jakmile se dostane dovnitř oka, působí zde jako silných ochranný prostředek sítnice.

• Astaxanthin je „potravou“ pro oči

Sítnice je zadní část našich očí, která funguje jako projekční plátno a je jakýmsi rozšířením mozkové tkáně. Z této skutečnosti by měla plynout poučka, že co je dobré pro mozek, je dobré i pro oči a věda s tímto tvrzením souhlasí.

Stejně jako mozková tkáň je i sítnice jednou z nejtučnějších a nejvíce pracujících tkání v těle, a proto potřebuje větší antioxidační ochranu. Sítnice a obzvláště citlivá makula na sítnici působí jako fotoaparát a zachycují obrazy okolí. Jejich tkáně se skládají převážně z tuků a sítě krevních cév, které jsou silně ovlivněné oxidací. Ve skutečnosti v sítnici probíhá jedna z největších metabolických aktivit našeho těla. Vzhledem k vysoké spotřebě energie vytváří spoustu odpadních produktů nebo oxidantů, takže potřebuje silné antioxidanty.

Známy zeaxanthin je již dlouho uznáván jako důležitá živina pro zdraví očí. Nachází se hlavně v tmavě zelené listové zelenině, kukuřici, paprikách a vaječném žloutku. Je základní živinou, která se dostává do očních tkání, zejména do čočky a sítnice, a chrání je tak před účinky stárnutí a účinky nadměrného UV záření.

Zeaxanthin a jeho kamarád lutein, oba karotenoidy, chrání makulární pigmenty v sítnici nezbytné pro zdraví sítnice a jasné vidění. Zeaxanthin absorbuje škodlivé modré světlo a snižuje oxidaci sítnice, což je jeden z důvodů, proč lidé, kteří přijímají více luteinu a zeaxanthinu, mají nižší výskyt makulární degenerace související s věkem, což je nejčastější příčina ztráty zraku. Až do nedávné doby byli lutein a zeaxanthin považovány za jediné karotenoidy v naší stravě, které by mohli chránit čočku a sítnici oka. Astaxanthin je v rodině ochrany očí nováčkem.

• Co říkají vědci o působení astaxanthinu na oči

Vědci došli k závěru, že astaxanthin díky svým silným ontioxidačním vlastnostem působí jako „potravina pro oči“ a pracuje v tkáních nejcitlivějších vůči oxidaci volnými radikály. Jeho další výhodou je, že zvyšuje průtok krve v sítnici, a i jinak chrání oči.

• Astaxanthin chrání oči proti unaveně a modrému světlu

Výzkum 1:

Nadměrné namáhání očí nebo únava očí jsou chorobou moderního počítačového života. Stejně jako ostatní tkáně těla jsou přepracovány, i oči se unavují. To je důvod, proč je antioxidační ochrana očí v dnešním high-tech životě ještě důležitější. Vědci v Japonsku zjistili, že lidé, kteří tráví mnoho času u svých počítačů a užívali 5 mg astaxanthinu denně po dobu 4 týdnů, uváděli 46 % snížení únavy očí a vyšší amplitudu akomodace, tj. schopnosti čočky správně zaostřit. Je pravděpodobné, že čočka, která bude schopna lépe zaostřit, bude méně unavená.

Výzkum 2:

Jiné studie používající dávky od 4 do 12 mg denně zjistily podobné zlepšení únavy očí, stejně jako menší bolestivost očí, menší suchost a méně rozmazané vidění.

Výzkum 3:

Další studie ukázala, že lidé, kteří tráví velké množství času na počítači se z únavy očí zotavili rychleji, když jim byl podáván astaxanthin, než když jim astaxanthin nebyl podán.

• Astaxanthin udržuje dobrý zrak

Výzkum 1:

Několik studií japonských vědců ukázalo, že lidé, kteří užívali astaxanthin v dávkách od 4 do 12 mg denně, vykazovali zlepšenou zrakovou ostrost (schopnost vidět jemné detaily) a vnímání hloubky.

• Astaxanthin pomáhá udržovat oči mladé

Tvrdě pracující tkáně, jako je čočka a sítnice oka, se postupně opotřebovávají. Protože čočka a sítnice jsou dvě životně důležité tkáně ovlivněné procesem stárnutí, podívejme se na to, co věda říká o tom, jak je chrání astaxanthin.

Výzkum 1:

Díky nadměrnému opotřebení je čočka tuhá a lepkavá, takže je méně schopná měnit tvary a přizpůsobovat se měnícímu se světlu různých vizuálních obrazů. Laboratorní studie na Massachusetts College of Pharmacy and Health Sciences v Bostonu ukázala, že astaxanthin pomáhal chránit čočky očí před oxidací.

Oční tkáň, stejně jako mozková tkáň, je nejen velmi citlivá na oxidaci, ale také zvláště odolná vůči opravě a regeneraci buněk. Jedním z důvodů, proč věříme, že preventivní antioxidační ochrana je pro oko důležitá, je to, že nejcitlivější buňky sítnice nazývané makula, jsou po poškození velmi obtížně opravitelné a obtížně znovu narostou. Pro mozek i pro oči platí: udržování zdraví je snazší než oprava zdraví a astaxanthin pomáhá udržovat zdraví očí.

5/ Astaxanthin chrání klouby a šlachy

Mnoho pracujících i sportovců trpí problémy svalů, šlach a kloubů, zejména po nadměrné zátěži, dlouhých dnech v kanceláři nebo namáhavém cvičení v tělocvičně. Zde je několik studií, které ukazují, jak astaxanthin pomohl v této oblasti. Přestože studie byly prováděny na malém počtu populace, výsledky jsou slibné.

• Podporuje svaly a šlachy pracujících

Výzkum 1:

Tím, jak lidé tráví stále více času u počítače, je stále důležitější udržet si optimální fungování svalů, šlach a kloubů, zejména na rukou a zápěstí.

Vědci zkoumali 20 lidí, kteří v práci měli problémy s bolestmi zápěstí. Rozdělili je do dvou skupin, kde 13 lidí dostávalo 4 mg astaxanthinu denně a 7 lidí dostávalo placebo. Ti, kterým byl podáván přírodní astaxanthin, uváděli 27 % zmírnění denní bolesti po čtyřech týdnech a 41% snížení po osmi týdnech. Délka jejich bolesti během dne se po čtyřech týdnech snížila o 21 % a po osmi týdnech o 36 %.

I když výsledky byly slibné, nebyly statisticky významné kvůli malému počtu subjektů. K měření významnosti je zapotřebí větší studie.

• Udržuje silné sportovce zdravé

Výzkum 1:

Ve studii z roku 2006, kterou provedlo 33 tenistů, z nichž 21 dostávalo přírodní astaxanthin a 12 placebo, vědci zjistili, že po 12 týdnech měla skupina s astaxanthinem menší bolesti paží a zlepšenou sílu úchopu.

Výzkum 2:

V malé pilotní studii byl astaxanthin podáván sportovcům ve vzpírání, aby zjistili, zda by je mohl chránit před opožděným nástupem bolesti svalů (tzv. DOMS). Ve studii provedené v laboratořích pro lidský výkon na univerzitě v Memphisu 9 účastníků dostávalo denní dávku 4 mg astaxanthinu po dobu 3 týdnů před vzpíráním a během 12tidenní fáze zotavení. Pět účastníků dostalo placebo. Čtyřicet osm hodin po vzpírání vnímala skupina užívající astaxanthin méně bolestivosti DOMS než skupina užívající placebo.

6/ Astaxanthin podporuje zdravý imunitní systém

U imunitního systému klademe důraz spíše na „rovnováhu“ než na „posílení“, protože chcete, aby imunitní systém těla reagoval podle potřeb těla. Pokud imunitní systém pracuje nedostatečně, bakterie převezmou kontrolu a my onemocníte. Pokud pracuje nadměrně, imunitní systém smíchá své signály a zaútočí na vlastní tkáně těla. Astaxanthin může pomoci imunitnímu systému několika způsoby….

• Spolupracuje s „vojáky“ těla

Po celém těle cirkulují nepřetržitě mikroskopičtí vojáci, kteří pátrají a ničí nebezpečné toxiny, choroboplodné zárodky, rakovinné buňky a další pro tělo nebezpečné věci, které, pokud jim bude dovoleno uchytit se v těle, způsobí tělu nemoc. Tyto buňky imunitního systému se nazývají různými jmény, ale některé z nejznámějších jsou:

• Makrofágy (doslova „velcí jedlíci“). To jsou bílé krvinky pohlcující škodlivé cizí části, před tím, než mohou poškodit tělo.

• Přirozené zabíječské buňky (NK buňky). Nazývají se také B-buňky a T-buňky. Jedná se o jedny z nejvytrvalejších a nejschopnějších bojovníků imunitního systému, kteří jsou povoláni pro velké války, jako jsou závažné nemoci.

Výzkum 1:

Průkopníci imunitního systému Drs. Jean Soon Park a Boon P. Chew z Washingtonské státní univerzity v důležité studii prokázali, že astaxanthin zvyšuje zdraví imunitního systému u lidí. Konkrétně měřili „markery imunitního zdraví“, což znamená biochemické látky, které zvyšují svůj počet v krvi, když imunitní systém pracuje na maximum.

Ve své studii zkoumali účinek astaxanthinu na zdravé ženy průměrného věku 21 let. Vědci jim dávali 2 až 8 miligramů astaxanthinu denně po dobu 8 týdnů, spolu s kontrolní skupinou, která dostávala placebo. Po 8 týdnech podávání astaxanthinu zjistili celkové zlepšení markerů zdraví imunitního systému: zvýšenou hladinu NK buněk a snížené poškození buněčné DNA - oblasti buňky, která je

nejnáchylnější vůči poškození, když je oslaben imunitní systém. Je zajímavé, že v této studii dávka astaxanthinu již od 2 miligramů denně prokázala zlepšení imunitních markerů.

7/ Astaxanthin podporuje zdraví pokožky

V roce 2011 druhý největší anglický deník The Daily Mail uvedl, že jak oskarová herečka Gwyneth Paltrow, tak supermodelka Heidi Klum používají ke zkrášlení pleti astaxanthin. Článek s názvem „Pilulka prodlužující život: Zázračný doplněk slibuje boj proti příznakům stárnutí“ uvádí tyto výhody pro pokožku:

• Redukuje vrásky a zlepšuje pružnost pokožky

• Snižuje viditelné známky poškození ultrafialovým zářením.

Protože většina poškození kůže včetně stárnutí, zvrásnění nebo ztenčení je způsobena oxidací, která proniká do kolagenu, bílkovin a strukturálních vláken kůže, je zřejmé, že přírodní astaxanthin jako silný antioxidant, je dobrý pro zdraví pokožky. Věda s tímto tvrzením souhlasí.

• Astaxanthin podporuje pokožku během jejího vystavení slunci

Spálení od slunce nastává z nadměrné oxidace kůže. UV světlo způsobí zčervenání pokožky a tzv. photoaging, tedy opakované nadměrné vystavení pokožky slunečnímu záření způsobující stárnutí kůže, která je pak vrásčitá, skvrnitá, ztenčená a ztmavená. Protože astaxanthin je silný antioxidant, je přirozeným partnerem pro zdraví pokožky.

Výzkum 1:

Vědci zkoumali účinek astaxanthinu na pokožku, kterou vystavili slunci a testovali skupinu lidí, aby zjistili, kolik UV světla je potřeba k zčervenání jejich pokožky nebo dokáže způsobit mírné spálení sluncem. Skupině byly podávány 4 mg astaxanthinu denně po dobu 2 týdnů, po nichž následovalo opakování testu zčervenání kůže. Výsledkem bylo, že 4 mg astaxanthinu denně prodloužilo dobu potřebnou k tomu, aby UV záření způsobilo zčervenání pokožky, což dokazuje schopnost astaxanthinu podporovat strukturu kůže během vystavení slunci.

Výzkum 2:

Od roku 1995 existuje mnoho studií na zvířatech, které ukazují, jak může astaxanthin zabránit stárnutí kůže z opakovanému vystavení pokožky UV záření. Teprve v posledním desetiletí byl astaxanthin stále více uznáván jako ochranný faktor pro lidskou pokožku.

• Astaxanthin jako pilulka krásy

Výzkum 1:

V roce 2006 se v časopise Carotenoid Research objevila klinická studie. Výzkum studoval 49 zdravých žen s průměrným věkem 47 let. Ženy byly rozděleny do 2 skupin – jedna užívala placebo a druhá 4 mg havajského astaxanthinu denně. Na konci 6ti týdnů ženy, které užívaly astaxanthin, hlásily tolik zlepšení, že přírodní havajský astaxanthin získal pověst kosmetické pilulky krásy. Zde jsou některá zjištění:

• V dotazníku sebehodnocení více než 50 % žen, které braly havajský astaxanthin, zaznamenalo zlepšení vlhkosti pokožky zahrnující její jemnost, jemné linky, vrásky a pružnost.

• Dermatologové používající nástroje k měření zdraví a krásy pokožky pomocí parametrů zaznamenali zlepšení jemných linek a vrásek, pružnosti a suchosti pokožky a úroveň její vlhkosti.

• Fotografie před a po ukázaly viditelná vylepšení jemných linek, vrásek a pružnosti pokožky.

Tato studie byla obzvláště pozoruhodná, protože závěry byly založeny nejen na pozorování žen užívajících astaxanthin, ale také na vyšetřeních dermatologů.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli