Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
9-20:00 hod.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 700,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
12.11.2020
Perfektní hygiena
Všichni pracujeme na tom, abychom se co nejlépe chránili před škodlivým působením mikrobů, bakterií, virů a hub. Jak se chráníš ty? Naším úkolem ny... číst celé
27.07.2019
Ekologické praní textilu
Asi každý z nás, kdo je obeznámen s procesem praní prádla, uvažoval někdy nad tím, který prací prostředek je ten nejlepší. Jakou značku zvolit? Je l... číst celé
10.02.2020
Funguje ti trávení?
Nemám problém, pokud to funguje. Cítíte se ráno líní a unavení? Je vaše trávení nepravidelné? Jste nafouknutí nebo máte zácpu? ... číst celé
Zobrazit všechny novinky
On-line platby

 

 

| Doprava

doprava zdarma

 

slevový kupon

 

ověřeno zákazníky

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Fairtrade obchod
  4. Fairtrade nebo-li spravedlivé obchodování

Fairtrade nebo-li spravedlivé obchodování

Co to je Fair Trade 

"Fairtrade" se používá pro označení názvu certifikace. Na rozdíl od toho "fair trade" (psáno zvlášť a malými písmeny) je slovní spojení vyjadřující, že byl obchod uzavřen za spravedlivých podmínek. Do asociace Fairtrade jsou přijímáni pouze producenti ze zemí tzv. "třetího světa"(tento termín vznikl za dob studené války, kdy byl svět rozdělen na první svět = kapitalistický, druhý svět = státy socialistického bloku a třetí svět = ostatní, zpravidla nerozvinuté, neutrální země, které nestály ani na jedné ani na druhé straně).  Dnes používáme spíš termín "nejméně rozvinuté země" (z angl. LDC = Least Developed Countries), který označuje země, ve kterých je (mimo dalších definovaných ukazatelů): vysoká míra chudoby versus rychlý populační růst, vysoká míra politické a ekonomické nestability, významné omezení základních lidských schopností (psaní, počítání, čtení) a potřeb (například přístup k pitné vodě a lékařské péči), vysoká míra novorozenecké úmrtnosti, významná ekonomická závislost na jiných státech včetně enormního zadlužení, převaha zemědělství nad průmyslem a obchodem apod. Jedná se téměř výlučně o země z regionů Asie, Oceánie, Afriky a Latinské Ameriky.

 

Jak probíhá kontrola?

Jednotliví farmáři mohou zažádat o přijetí do Fairtrade certifikovaného družstva. Získání Fairtrade certifikace pro družstvo je podmíněno splněním mnoha podmínek z oblasti kvality produkce, dodržování pracovních podmínek a dalších (viz níže). Dodržování podmínek asociace pro Fairtrade pravidelně kontrolují inspektoři/auditoři jak na straně producenta, tak na straně výrobce konečného produktu (například u výrobce Fairtrade tabulkové čokolády). Při porušení podmínek a nevůli k nápravě hrozí producentům i výrobcům vyloučení ze systému Fairtrade, případně pokuty.

Produkce každého družstva je označena specifickým číslem ID (například 10 tun vyprodukovaných Fairtrade kakaových bobů družstva XY dostane přiděleno číslo ID123), které je vedeno v databázi asociace. Tyto boby si následně (například na burze surovin) koupí evropská čokoládovna.Tato evropská čokoládovna následně produkuje a prodává čokoládu s Fairtrade kakaem, která je označena Fairtrade logem. Při kontrole lze velmi transparentně určit, jestli čokoládovna nepodvádí a nepřimíchává "obyčejné" kakao. Jak? Jednoduše se vezme váha nakoupeného Fairtrade kakaa a váha kakaa ve vyrobených produktech a porovná se, jestli tyto údaje odpovídají.

Proč je pro producenty Fairtrade výhodou?

V rámci obchodních vztahů pod záštitou Fairtrade asociace jsou producentům (farmářům, řemeslníkům a družstvům, které je sdružují) garantovány stabilní minimální výkupní ceny, které pokrývají nejen výrobní náklady, ale přináší i přiměřený zisk. Producentské organizace či družstva pak tyto zisky, tzv. sociální prémie, investují do rozvoje místní infrastruktury a jejich družstva - pořídí si (výkonnější) stroj na obdělávání půdy, postaví/opraví školu či zdravotní zařízení a podobně - s cílem zajistit důstojný a kvalitní život místních obyvatel - například pěstitelů kakaových bobů, bez kterých bychom si nemohli vychutnat naši oblíbenou čokoládu.

V praxi to znamená, že pokud by (například vlivem burzovní spekulace) celosvětově klesla cena kakaových bobů, tak farmáři spolupracující v rámci organizace Fairtrade mají jistotu, že dostanou za svou úrodu vždy alespoň minimální garantovanou výkupní cenu a pokryjí tak své životní náklady. Nebudou tak nuceni zvyšovat výnosnost kakaových plantáží nadměrným hnojením a škodlivými postřiky, nebudou muset zapojovat do  těžké práce děti/těhotné ženy/starší obyvatele, nebudou devastovat přírodu za účelem navýšit množství sklizně a dohnat tak ztrátu... Jejich komunita nebude upadat a kakaové boby si zachovají svou vysokou kvalitu.

10 hlavních principů Fairtrade

Mezi principy, které jej odlišují Fairtrade od konvenčního obchodu, patří například  udržitelné zemědělské postupy šetrné k životnímu prostředí, rovné příležitosti žen a mužů, důstojné a bezpečné pracovní podmínky. velkou přidanou hodnotou je bezpochyby i předávání znalostí a zkušeností skrze vzdělávací programy pro samotné zemědělce/řemeslníky.

Benefity Fairtrade

  • drobní řemeslníci, pěstitelé i zaměstnanci dostanou spravedlivě zaplaceno a jejich mzda pokryje nejen náklady na produkci/výrobu, ale uživí jejich rodinu a zabezpečí jim důstojné životní podmínky v místě jejich domova
  • přesně dané pracovní podmínky zaměstnanců, podložené smlouvou s definovanou pracovní dobou, náplní, mzdou
  • zákaz dětské a nedobrovolné otrocké práce (ano, i v dnešní době stále existuje otrocká práce..)
  • ekologický a udržitelný přístup k produkci díky systému vzdělávání a školení
  • vysokou kvalitu, vynikající chuť, ruční sklizeň surovin a šetrné zpracování

"Svým nákupem dáváme hlas nějakému ekonomickému a sociálnímu modelu, určitému způsobu výroby zboží. Zajímáme se o kvalitu zboží i o uspokojení z něho plynoucí. Nemůžeme však ignorovat podmínky, za nichž zboží vzniká - environmentální dopady a pracovní podmínky. Jsme s nimi spojeni, a tedy za ně odpovědní."
Anwar Fazal, prezident International Organization of Consumer Union, 1986.

Podporujeme Fair Trade.

        

Další články najdete na našem blogu

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli